Ročníková práce - Maďarsko
Tohle je tady tak trochu na rychlo. Ještě to není hotové, a jak tak na to koukám, obrázky bych tady měla taky poupravit...
1. Úvod
Začaly prázdniny. Ve většině rodin se usnesli, že by mohli jet na dovolenou. Většina z nich odlétá letadlem někam daleko, nejlépe k moři, aby se mohl koupat. Co když ale někdo v sobě skrývá kus dobrodruha? Co když někdo nechce strávit dovolenou válením u pláže, sbíráním mušlí a skrývání oněch pár smradlavých úlovků při letištní prohlídce? Máte-li rádi dobrodružství, neváhejte a čtěte dál! Noční hledání ubytování, řešení problému s lidmi, kteří vám nerozumí a další obtíže. Navigace, auto, my a naše věci. Jen to a nic víc! Tímto způsobem jsme objeli snad celou Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. A právě o poslední zmiňované zemi je tato ročníková práce.
2. Obecný přehled
To, že je Maďarsko větší než Česká republika, snad zmiňovat nemusím. Ne všem je ale znám fakt, že i přes svou velikost má tato země poměrně malý počet obyvatel, dokonce menší než naše ČR. (Pro zvídavější hlavičky trocha čísel: Rozloha: 93.030 km2 Počet obyvatel: 10.196.000 Hustota ob.: 109,6 ob./ km2 . Rozloha maďarské metropole Budapešti je 525 km2 a žije v ní 1.886.000 obyvatelstva)
Maďarsko leží ve střední Evropě, v Karpatské kotlině. Největší šířka území státu ve směru od severu k jihu je 268 km, ve směru od východu k západu 528 km. Nejvýznamnějšími řekami Maďarska jsou Dunaj a Tisza. Dunaj protéká hlavním městem a Tisza poněkud východněji, tzv. „maďarskou pouští“ Pusztou. Podrobnější informace si můžete přečíst poněkud níže.
Průměrné roční teploty se pohybují v zimě nejníže kolem –1 °C a v létě nejvyšší (údajně) 21,3 °C. Ovšem v době naší návštěvy přesahovala rtuť teploměru značku 30 °C.
Dodám, že Maďarsko je státním zřízením republika a leží v mírném podnebném pásu.
Ale teď už se vrhneme rovnou na poznávání Maďarska, prošmejdíme všechny kouty této země a podíváme se na to turisticky nejzajímavější.
3. PŘEHLED NAVŠTÍVENÝCH MÍST
3.0 Jezero Balaton
Pro většinu lidí je Maďarsko jen jedno velké jezero. Balaton. Mnozí z nich si ani neuvědomují, že tato země skrývá spoustu mnohem lepších míst. Balaton je, podle mě, to nejhorší turistické místo v celém Maďarsku. Tak proč tam tedy tráví davy svoje dovolené? I když je jen několik kilometrů severovýchodně od Balatonu krásné a klidné městečko Velence, dokonce i s jezerem? To je pro mě nezodpověditelná otázka. Nicméně vraťme se zpět k Balatonu. Je pravda, že je to jezero úctyhodných rozměrů (78x12 km, to se ale bohužel netýká hloubky, která je největší 11 m). Ale mnozí návštěvníci, zejména právě prázdninoví rekreanti ani nevědí, co toto jezero skrývá. Kolik splašků se tam odvádí. A ty pak vyplavou na hladinu… No řekněte. Kdo by chtěl plavat vedle splašků? Ale Balaton vodou nezásobují pouze odpadní roury, ale samozřejmě také řeky, mezi nimi největší je řeka Zala.
Okolo jezera je spousta hotelů, takže i když nemáte rezervaci, myslím si, že se ubytujete vcelku jednoduše.
Teplota vody v létě přesahuje hranici 26 °C. Pobřeží jezera je převážně bažinaté, kvůli tomu také dostalo jezero svůj název. A proč má taková táhlý tvar? Příčina je jednoduchá: rozestupování tektonických desek. A právě tento rozestup má na svědomí i jiný vodní útvar: nedaleké jezero Velence.
3.1.1 Jeskyně Aggtelek – Krása, nebo kýč?
Naše první návštěva Maďarska v roce 2007 směřovala do jeskyně Aggtelek u slovenských hranic. Těsně před příjezdem do Maďarska jsme navštívili slovenskou jeskyni Domica, která je pod zemí propojena s jeskyní Aggtelek. Na slovenské straně jsou k vidění nejen unikátní jeskynní jezírka, ale i krásná výzdoba. Mimo jiné se tam prý našly i pravěké malby. Zajímavý je i potok, který jeskyní protéká, a na kterém se můžete projet loďkou až k mříži, která odděluje Slovensko a Maďarsko. Je jen jedna podmínka – dostatek vody. My jsme měli tu smůlu, že potok byl téměř vysušený…
Před vstupem do Aggtelek jsme čekali v pražícím vedru na průvodce. Stal se jím velmi zajímavý muž. Přišel k ohromným dveřím, které působily jako vstup do krytu a otevřel je. Nabízel se nám pohled na první, velmi rozlehlou místnost, která byla, bohužel, velmi ochuzená. Občas stalagmit nebo stalaktit, v těch nejmenších koutech jeskyně i stalagnáty. Prostředkem vedla široká betonová cesta bez zábradlí, okolo té bylo krápníků vůbec nejméně. A už to začalo, výklad skládající se z nám naprosto nesrozumitelných slov. Jediné, čemu jsme rozuměli byla mezinárodní slova typu kilometr atp. Potom se většina průvodu zasmála, pan průvodce asi řekl něco vtipného.
Celá prohlídka této maďarské jeskyně byla vcelku nezajímavá. Až jsme po nějaké době došli do zcela vybetonovaného sálu, na jehož konci se tyčilo několik stalagmitů, které z nějakého nám neznámého důvody, nebyly zality betonem. V tomto dómu byly v řadách červené židličky, připravené v řadách, asi pro nějaká představení či vystoupení, nebo pro koncerty. Najednou průvodce zhasl všechna světla, asi nás chtěl vystrašit. Až po chvíli začala na celou jeskyni hrát hudba a pan průvodce, jakožto „DJ“ za pultíkem, střídavě osvětloval oněch pár zbylých krápníků. Všichni kolem nás strnuli a nadšeně shlíželi show. My jsme taky strnuli, ovšem ne z nadšení, ale hrůzou.
Myslím, ale nepamatuji si to už přesně, že jsme měli na to léto naplánovanou ještě jednu návštěvu jeskyně v Maďarsku. Asi jsme přehodnotili situaci a k této návštěvě již nedošlo.
3.1.2 Miskolc-Tapolca – rekreace pro celou rodinku
Miskolc-Tapolca leží jihozápadním směrem od Miskolce samotného. Nachází se v něm poměrně veliký areál s bazény. Nad jedním z nich je zajímavý kopulovitý kryt, který je dominantou celého areálu. Pokud dojdete pod krytem až dozadu, dovede vás cestička do uměle vybudované jeskyně. Spíše by se to dalo nazvat nepřehlednou spletí uliček, které mají navozovat jeskynní dojem. Uvnitř najdete bazény s teplou vodou, vířivky, tzv. rychlou vodu a další podobné věci. Pro rodinu jako stvořené. Ovšem i venku se nachází celá řada atrakcí a míst kam jít. Návštěvu tohoto místa můžu jen doporučit.
Až se sem ale rozhodnete jet, ujistěte se, že vaše ubytování není moc na kopci. Do našeho penziónku bohužel nevystoupala voda a tak jsme museli čelit nepříjemným vádám s nám nerozumějícími hotelovými pracovníky
3.1.3 Tokaj – svět vynikajícího tokajského vína Tokaji Aszú
Musím říct, a zároveň se přiznat, že když mi rodiče poprvé oznámili, že jedeme do Tokaje, neznala jsem ten název ani od slyšení. Až když se zmínili o vínu a až když jsme byli na místě, poznala jsem, že je to skutečně skvělé místo. Pokud patříte také mezi ty, co vidí Maďarsko modře, podívejte se i jinam, než k vodě. Na souš, k vinným pláním, krásným maličkým kopečkům, a… vysušujícímu slunci. A právě ono příšerné vedro zajišťuje tu specificky sladkou chuť tokajského vína známého pod jménem TOKAJI ASZÚ. Stejně tak jako spousta lidí vidí na Maďarsku jen Balaton, vnímá většina na Tokaji právě jen tento druh vína. I když jsou považovány za méně kvalitní, můžete zde ochutnat například vynikající furmint, muškátové víno, nebo szamorodni.
Tokaj leží v chráněné oblasti Pusta, která je také nazývána maďarskou pouští. Tímto městem protéká řeka Tisza, a protože při našem typu cestování hodně dbáme na dobré jídlo, stojí za zmínku, že na břehu této řeky stojí vynikající restaurace Csárda (už ten název vzbuzuje v Maďarsku jistou kvalitu, je to něco jako maďarská Koliba). Místní specialitou je takzvaný Tokaji Perkelt, aneb hovězí perkelt zapečený ve skleněné míse s bramborovou kaší. Mňam. Zároveň zde můžete ochutnat samozřejmost každé maďarské restaurace: tradiční paprikový guláš. A protože za kvalitu si musíte připlatit, nepoznáte úchvatnost těchto pokrmů jen na jazyku, ale bohužel také v peněžence. To by ale nemělo zaskočit žádného tradičního cestovatele. Zvláště je-li dotyčný připraven na finanční zátěžovku ve vinných sklípcích.
Mnozí by takové sklepy očekávali někde v centru Tokaje. Skutečnost je ale taková, že se „schovávají“ v nenápadné uličce vedoucí souběžně s kolejí. A pokud se touto uličkou vydáte a neskonáte vedrem hned na začátku, můžete dojít až k překrásnému nádraží.
3.1.4 Balmazújváros
V nenápadném městě Balmazújváros, severozápadně od Debrecenu, se nachází jednoduchý komplex termálních bazénků. Pokud byste se rozhodli strávit zde více času, je hned u bazénu krásný hotel. Součástí tohoto hotelu je malý sedací bazén s vodou sice průzračnou, ale zato tak horkou, že budete muset chvíli rozdýchávat, než se vůbec budete moct odvážit dovnitř.
Převážně se zde nachází bazény s typicky „rezatou“ vodou, ale ti, které tato voda neosloví, mohou využít klasického plaveckého bazénu s vodou normálnější teploty. I když vám to tak po ráchání se v teplé vodě nemusí připadat.
3.1.4 Hortobágy – zapomenuté místo v šíroširé pustině
Hortobágy. Puszta. Že to k sobě prostě nejde? A jakpak by ne! Naprosto skvěle to k sobě zapadá, jako dva dílky puzzle. A proč je to tak skvělé místo? Podívejte se pořádně na obrázek mostu. Bohužel, lepší fotku jsem nenašla. Ale vidíte ty náběhy? Most má díky nim tvar takového velkého písmene I. Ale to není tak zdaleka vše. Protože most leží v Pusztě, je pod něm málo vody. Upřímně, nejdřív jsme si mysleli, že pod mostem není voda žádná, a proto jsme ho nejdříve přejeli, v domnění, že to není on. Ale to už jsme byli moc daleko, a Puszta přestávala být Pusztou. Tak nám nezbylo nic jiného, než se vrátit. A pak nám to docvaklo. Pod mostem sice voda je, ale z celkového počtu devíti oblouků teče pouze pod sedmi. Takže krajní dva jsou „vyschlé“. Je zázrak, že se v tak prázdném a suchém místě jako je právě Puszta nachází alespoň tato říčka.
3.1.5 Hajdúszoboszlo – největší vodní království v Uhrech
Hajdúszoboszlo, tedy zkráceně Szoboszlo, se nachází v Pusztě. Okolo je spousta dalších měst, která začínají na „Hajdú“. To je maďarsky voják. V minulosti zde prý procházeli vojáci.
Ale město je zajímavé i jinými věcmi, než jen koupalištěm. Například mají vlastní vodu, která se jmenuje, jak jinak, než Hajdúszoboszlo.
Ale teď už ke koupališti. Je rozdělené na dvě části – první část se otevírá dříve, než ta druhá. Nachází se v ní například umělá pláž s „vrakem“ lodi (1. obrázek), několik skluzavek a tobogánů, fontánka s místní vodou, nebo bazén s umělým vlnobitím (obrázek 2). Do této části se dostane každý návštěvník.
Za příplatek se dostanete i do druhé části, která je zajímavější, alespoň co se týče atrakcí. Celé této části dominuje dvojitá věž, ze které se vine 10 tobogánů. A ty opravdu stojí za to.
Na první věži (na třetím obrázku) Je čtyř dráhová skluzavka, vedle ní prudký žlutý tobogán, jednoduchá skluzavka, bílý tobogán (jediný normální), červený uzavřený tobogán, kde se jezdí na kruzích a je tam tma a nakonec modrý otevřený tobogán na kruhy.
Na druhé věži (která je na snímku schovaná za tou první) jsou celkem čtyři tobogány. Dva přímé prudké uzavřené (žlutý a zelený), jeden otevřený bílý, s volným pádem, kde se jezdí na kruhu, a ten poslední, ze všeho nejlepší, obří černá roura (podle mého odhadu má průměr asi 2 metry), ve které jedete na nafukovacím kruhovém člunu po šesti. Na celkové děsivosti přidává pojízdný pás, který nahoru vyváží tyto těžké čluny, a následně vás „dostává“ do tobogánu rychlostí tak pomalou, že si akorát máte šanci vychutnat ten pohled do strmého svahu do tmavé díry… Velice děsivé.
Ve druhé části je toho opravdu mnoho, včetně dětských bazénků. Za vyzkoušení určitě stojí rychlá voda, ve které se můžete povozit na nafukovacích kruzích.
3.1.6 Szolnok
V Szolnoku najdete docela zajímavé koupaliště. Nemá sice moc co nabídnout, ale za příplatek si můžete užít pěti tobogánů. Jinak je zde klasicky plavecký bazén (kde se při naší návštěvě hrálo vodní pólo), jeden relaxační bazén s rychlou vodou a dva krátké tobogánky. V celém areálu jsou tráva a stromy, takže si určitě najdete příjemné místo, kde si odložit.
Szolnok leží na cestě mezi Budapeští a Debrecenem, blíže k metropoli. A právě k metropoli se teď budeme více a více přibližovat…
3.1.7 Mogyoród – Vízipark a hlavně…svět F1
Hungaroring. Stačí jedno jediné slůvko a přenesete se severovýchodně od Budapešti, do Mogyoródu (čtěte „Moďoród“). Automobilismus se na území Maďarska začal rozvíjet ve dvacátém století, přesněji po roce 1912, kdy zde byly první mezinárodní závody. Hungaroring je jediný závodní okruh svého druhu ve střední Evropě. Celoročně si zde mohou svou zručnost vyzkoušet i civilisté, a to za volanty motokár.
Ale Hungaroring není jediné turisticky sledované místo v Mogyoródu. Hned na kopečku nad dráhou je veliký Mogyoród Vízipark – úchvatný vodní svět pro všechny věkové kategorie. K dispozici je tu 14 různých tobogánů. Myslím, že každý si přijde na své…
3.1.8 Budapešť 2v1
Jak jistě všichni vědí, Budapešť je hlavní město Maďarska. Jak to bývá ve většině zemí, i zde je Budapešť nejsledovanějším městem. Asi se tomu nevyhneme ani tady.
Jistě jste se zarazili při čtení nadpisu Budapešť 2v1. A proč to tak vlastně je?! Metropolí protéká řeka Dunaj, která jí rozděluje na dvě části – Buda a Pešť. Rozeznat od sebe může být pro někoho hlavolam, stejné to bylo i u mě, ale nakonec jsem si našla celkem spolehlivou pomůcku – hrad Budín. A samozřejmě je již z názvu jasné, že ten břeh, na kterém tento hrad stojí, se jmenuje Buda.
Ale teď něco z historie města. To že jsou města stavěná na řekách a že tyto vodní toky protékají i historickým centrem není zvláštností. Ale aby byla řeka tak široká a důstojně mohutná, jako je tomu právě v Budapešti, to už se stává méně často. Stejně tak i to, aby byl levý břeh s pravým v takovém kontrastu. Povšimněte si například toho, že Buda doslova oplývá různými kopečky. Například hrad Budín vyrostl v kopcích, z čehož dva, Hradní a Gellértův vrch mají svá úpatí až v Dunaji Na rozdíl od toho druhá část města, Pešť, leží v rovince.
Je nutno zmínit, že Budapešť je jedna z nejkrásnějších a nejkrásněji položených evropských měst. Například první maďarská oblast, která patřila na Seznam světového dědictví UNESCO, byl právě budínský břeh. Celkově tato oblast sahala od hotelu Gellért, přes hradní vrch až po Markétin most, dále pak pešťské nábřeží od Parlamentu po Petőfiho most a nakonec celá Andrássyho třída zakončená Památníkem tisíciletí na okraji Městských sadů.
Maďarské kmeny nejdříve obydlely Budapešťské roviny (roku 896), nakonec se ale začaly přemisťovat i do hor z důvodu lepší obrany. Budín se pak stal ve 13. století královským sídelním městem, ve kterém byl vystavěn přepychový palác. Ten byl několikrát přestavěn na ještě přepychovější sídlo. V téže době byl v Budapešti hojný počet obchodníků řemeslníků.
Asi nejvýznamnější datum v dějinách města je rok 1872, kdy došlo ke spojení tří městských části – Pešti, Budína a Starého Budína. Toho roku se oficiálně zrodila Budapešť.
- Buda
V kopci pod tímto hradem je velmi pozoruhodný tunel, který má tvar vejce. Je dlouhý 350 metrů a 10 metrů vysoký i široký. A na tento tunel navazuje most přes Dunaj. Tento most, který je mimochodem stejně dlouhý jako tunel, založil hrabě István Széchenyi, který se zasloužil za obrovský vývoj města.
První návrh na stavbu mostu napadl Széchenyiho v prosinci roku 1820 při překonávání Dunaje. V té době zde totiž žádný most nebyl, a celý týden se muselo čekat na odvážného a otužilého plavce, který by byl schopný přepravit hraběte mezi nebezpečnými pohyblivými kusy ledu, které pluly na hladině. Tehdy hrabě prohlásil, že by byl schopen obětovat všechen svůj roční příjem na stavbu stálého mostu. Plány na stavbu mostu pocházely již z konce 18. století, kdy byly narýsovány podle vzoru – Karlova mostu. Széchenyi ale nakonec zvolil jiný návrh, a to poté, co v Anglii viděl řetězový most vytvořený pod vedením Williama Clarka. A tak padlo rozhodnutí, a nakonec Clark vytvořil projekt prvního mostu křižujícího Dunaj. Most nakonec zrealizoval jeho jmenovec, skotský inženýr, Adam Clark. Slavnostní otevření proběhlo dne 20. listopadu 1849. Lidé muselo po jeho otevření zdlouhavě obcházet hradní vrch. Až roku 1853 byl k mostu napojen tunel.
- Pešť
Dominantou Pešťského břehu je budova parlamentu.
3.2.1 Velence – Lepší než nejlepší
Možná si říkáte, co má znamenat ten nadpis. Nejlepší je podle mnoha lidí Balaton. Ale já si myslím, že Velence je prostě lepší. Máte tady čistou vodu a větší hloubku… Rozměry jsou sice menší, ale zato nemáte šanci se ztratit. A najdete tady stejné věci jako u Balatonu. Půjčovna lodiček, tobogán, dokonce i vlek, za který se chytnete, a necháte se táhnout například na vodních lyžích, nebo surfu…
Ale všechno má i svoje mouchy. Právě kvůli tomu, že je Velence blízko Balatonu, nejezdí sem moc turistů. Proto můžete mít často problém například s domluvou. Pro jistotu se obrňte dávkou trpělivosti, protože když se chce všechno jde, a s trochou pantomimy se určitě domluvíte.
3.2.4 Szeged
3.3 Další (námi navštívená) místa
Jistě jste si všimli, že v trasách cest je mnohem více míst, než o kterých je podrobně psáno výše. Důvod je prostý. Při našem stylu cestování, kdy spíme každou noc někde jinde, klademe důraz na bazény. A tak se často stává. Že jistá města navštívíme právě jen kvůli koupacím zařízením. Pokud by vás zajímala místa s bazény, podívejte se níže. U jednotlivých měst popisuji pouze bazén, abyste měli co porovnávat. Věřím, že si jisto jistě najdete to pravé místo na smáčení končetin.
3.3.1 Debrecen
3.3.2 Gyomaendrőd
V Gyomaendrődu je pozoruhodný bazénový komplex. Celkem jsou tu 4 venkovní bazény a čtyři vnitřní. Zároveň je zde sauna, solárium, kadeřnický salon, dětské hřiště, masáže, manikúra, pedikúra, hřiště na plážový volejbal, salon krásy, občerstvení a pěnová koupel.
Celý komplex byl otevřen v květnu 2004